Otel ve pansiyonlardaki yıldızların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Çoğu insanın düşündüğünden farklı

Otellerin seviyesi her ülkede farklıdır

Otel yıldız derecelendirmelerinin ardındaki gerçek, basit bir kalite ölçeğinden daha karmaşıktır ve beklentilerle gerçekliğin her zaman eşleşmediği bir dünyayı gösterir.

Evrensellik yanılsaması

Yaygın inanışın aksine otel endüstrisi, yıldız derecelendirme sistemi için küresel bir standarttan yoksundur. Tutarsızlık, bir ülkedeki beş yıldızlı deneyimin başka bir yerde aynı derecelendirmeye karşılık gelmeyebileceği anlamına gelir. Yıldızları ödüllendirme kriterleri büyük farklılıklar gösterebilir, yoruma yer bırakabilir ve bazen hayal kırıklığı yaratabilir. Hizmet düzeyini, olanakları ve genel kaliteyi simgeleyen yıldızlar, göründüğünden daha özneldir.

Avrupa deneyi

Birleşik sınıflandırma aynı zamanda Akdeniz destinasyonlarında da popülerlik kazanmaya çalışıyor

Bilgi

Birleşik sınıflandırma aynı zamanda Akdeniz destinasyonlarında da popülerlik kazanmaya çalışıyor

AB otel birlikleri, kaotik ortama belirgin bir düzen getirme yönündeki iddialı bir girişimle 2010 yılında Hotelstars Union’ı (HSU) kurdu. Kurucu üye olarak Çek Cumhuriyeti dahil 17 üye ülkeyle HSU, kendi yetki alanı içindeki otellerin sınıflandırmasını birleştirmeye çalıştı. Tüm Üye Devletlerde tanınan sistem, yolculara kalite açısından ne bekleyebileceklerine dair daha güvenilir bir ölçüm sunuyor. Ancak, bu sınıflandırmanın isteğe bağlı olduğunu ve ücrete tabi olduğunu, yeniden inceleme gerekmeden önce beş yıl süreyle geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Tek sınıflandırma, derecelendirme süreci üzerinde hâlâ güçlü bir özerkliğin bulunduğu Akdeniz destinasyonlarında da popülerlik kazanmaya çalışıyor. Otel derecelendirmelerindeki farklılıklar hala büyük ve standartlaştırılmış kalite arzusu ile konaklama alanındaki teklif çeşitliliği arasında bir denge bulmak sorunlu olma eğilimindedir.

Yıldızların şifresini çözmek

Oteller beş kategoriye ayrılıyor

HSU sınıflandırması, otel deneyimini her biri kalite ve hizmette artış vaat eden beş kategoriye ayırır:

Turist kategorisi * – temel olanaklara ve muhtemelen ortak banyolara sahip temel konaklama bekliyoruz.

Tahmin edebileceğiniz gibi otellerin yıldız sayılarını belirleyen en önemli faktör müşterilerine sağladığı hizmetler. Örneğin 1 yıldızlı otellerde en az bir kahvaltı salonu, lobi veya benzeri alanların bulunması gerekiyor. Ayrıca otelin en az 10 odalı olması ve odalarda dışarı ile doğrudan iletişime geçilebilecek telefonların bulunması bekleniyor

Standart kategori ** – özel banyolar ve mütevazı bir banyo malzemeleri yelpazesiyle bir üst kategori.

Konfor *** kategorisi – bu kategoride daha iyi donanımlı oda ve banyoların yanı sıra televizyon, içecek seçenekleri ve günlük oda servisi gibi avantajlar da mevcuttur.

2 ve 3 yıldızlı oteller hangi hizmetleri sunmalı?

Konaklama tesisi müşterileri için 1 yıldızlı otellerden daha fazla hizmet sunuyorsa, 2 veya 3 yıldız kategorisine dahil edilebiliyor. İki yıldızlı bir otelde bir yıldızlı tesislere ek olarak genel alanlarda klima ve odalarda içecek ve saç kurutma makinesi gibi hizmetler de bulunmalı. Bir otelin üç yıldız kategorosinde kabul edilebilmesi içinse tesiste yüzme havuzu, odalarda televizyon ve otel genelinde çamaşır yıkama gibi servislerin müşterilere sağlanması bekleniyor.

Birinci Sınıf**** kategorisi – bu tesisler daha geniş konaklama, daha iyi oda olanakları ve 24 saat resepsiyon, sağlıklı yaşam ve fitness gibi hizmetler sunar.Bir otelin 4 yıldız kategorisinde kabul edilebilmesi için tüm bu hizmetlerin dışnda idari personelin konusunda eğitimli ve en az 5 yıl deneyimli olması, en az 100 kişi kapasiteli kapalı bir salonu bulunması ve Türk mutfağı ile farklı mutfaklardan örnekler sunan restoranlara sahip olması gerekiyor. Açık veya kapalı yüzme havuzu gibi standarların bir kısmını sağlaması da 4 yıldızlı otellerden beklenen hizmetler arasında. Tabii bu standarlar ülkemiz için geçerli ve yurt dışında bu konuda farklı standartlar uygulanabiliyor.

Lüks***** kategorisi – 24 saat oda servisi, vale park hizmeti ve güzellik hizmetleri gibi ayrıcalıklı hizmetlere erişim gibi kapsamlı hizmetler sunan otel lüksünün zirvesi.Aslında hemen her tesisin amacı 5 yıldıza sahip olmak. Çünkü 5 yıldızlı oteller müşterilerine bir konaklama tesisinin sunabileceği en iyi hizmetleri sağlar ve her bir oda için daha yüksek fiyatlar talep edebilirler. Bu nedenle 5 yıldızlı otellerin sağlaması gereken özelliklerin sayısı diğer konaklama tesislerinden çok daha fazla. Örneğin bu otellerin odalarında müşteriler için ayakkabı sileceği, tek kullanımlık terlik, banyolarda resepsiyonla doğrudan bağlantılı telefon ve uydu erişimli televizyon gibi özellikler bulunmalı. Bu otellerde tüm bunların yanında 4 yıldız ve daha alt kategorilerde değerlendirilen diğer tesislerde olması gereken açık ve kapalı yüzme havuzları, farklı restoranlar gibi hizmetler de mutlaka bulunmalı.

Ayrıca anlaşılması zor ” üstün ” tanımı, kendi yıldız kategorisinin beklentilerini aşan ve kendi sınıflandırmalarının sınırlarının ötesinde hizmet ve konfor sunan otelleri belirtir.

7 yıldızlı otellerin farkı ne?

Dubai’de dev bir yelken şeklinde inşa edilen ünlü Burj Al Arab oteli başta olmak üzere dünyada birçok otel 7 yıldızlı olarak anılsa da aslında dünyada 7 yıldızlı otel yok. Bu otellerin her biri 5 yıldızlı ve müşterilerine 5 yıldızlı otellerden çok daha fazla ve ayrıcalıklı hizmetler sundukları için 7 yıldızlı olarak kabul ediliyorlar. Burj Al Arab ile birlikte dünyada İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Town House Galleria Hotel, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentinde yer alan Emirates Palace Hotel, İstanbul’da hizmet veren Shangri-La Bosphorus ve Fiji’de bulunan Laucala Island Resort gibi tesisler 7 yıldız kategorisine dahil ediliyor ancak başta da belirttiğimiz gibi bu otellerin 7 yıldızlı olduklarına dair resmi bir belge yok. Sadece standart 5 yıldızlı otellerden çok daha gelişmiş ve ayrıcalıklı hizmetler sunmaları nedeniyle bazı seyahat siteleri ve yazarlar tarafından bu kategoride kabul ediliyorlar.

Yıldızların ötesinde

Yıldız sistemi belirli destinasyonlar içerisinde faydalı bir gösterge görevi görse de otel seçiminde tek kriter olamaz. Deneyimli gezginler ayrıca konuk değerlendirmeleri, fotoğraflar ve ayrıntılı hizmet açıklamaları gibi diğer faktörleri de dikkate almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir